Kategóriák
Bejegyzések

A Strava-hatás

Társ vagy ellenfél?
Segít vagy árt?
Barát vagy ellenség?
Veled van vagy ellened?
Motivál vagy fusztrál?

Több, mint két és fél éve csatlakoztam a Strava apphoz. Volt egy rövidebb ismerkedésünk korábban, de akkor valahogy nem hangolódtunk egymásra. Akkor még nem ejtett rabul. Most sem vagyok a legtájékozottabb felhasználója. Az ingyenes verzióját használom, sok funkcióját nem ismerem, még nem fedeztem fel, esetleg nem is értem, de… jelen vagyok!

“Az edzésnek csak akkor van vége, ha rögzítettem Stravan!”

A triatlonba belevágva töltöttem le ismét az applikációt és kezdtem el dokumentálni az edzéseimet. Szépen lassan fedeztem fel (és fedezem fel a mai napig) és vált a sportolásaim, ezzel pedig a mindennapjaim részévé. Nem csak, hogy része lett, de befolyásolja is! Hatással van rám, ami bizonyos aspektusokból pozitív, másrészt viszont negatív.

Mindig körökre törekszem, hogy egy teljes “karika” jelenjen meg a térképen. Így engem az az – amúgy a személyes biztonság szempontjából nagyon jó – újítás, hogy a tevékenységed első és utolsó 200 métere el van rejtve (így nem tudják kifigyelni, hol laksz és mikor nem vagy otthon) kifejezetten zavar. 🙂

Természetesen csak kerek kilométereknél lehet befejezni az edzéseket, így a ház körül körözés, – míg el nem érjük azt – sokaknak ismerős lehet. Na meg a “futok még egy kicsit, hogy meglegyen a 10, 15, 20 kilométer”. No és ha már 20, akkor miért nem már félmaraton?!” Ezek sok plusz kört jelentenek a ház körül… 🙂

Aztán ott van a hiúság és az egó, amely igyekszik mindig nagyon szuper átlagot prezentálni. Ennek persze az ideális bemelegítés és levezetés látja kárát. Olykor az alap állóképességet erősítő könnyed edzésekből így lesz tempós, felrúgva a tudatos tervet.

Versengés is megy a Stravan. Én is időnként versengek másokkal, csak ők ezt nem tudják… 😀

Van, hogy rossz fellátogatni a Stravara, ha épp nem tudsz edzeni vagy formán kívül vagy és nem úgy mennek az edzések, ahogy szeretnéd. Ilyenkor frusztráló. Ahogy az is az tud lenni, ha látod, hogy mások mennyit, milyen minőségben edzenek és hogyan fejlődnek. Nem azért, mert sajnálod tőlük vagy rosszat akarsz nekik, egyszerűen csak Te is ott akarsz tartani.

Azonban a fenti dolgokat könnyedén elkerülheted, ha elsősorban magaddal foglalkozol és önmagad fejlődésével, ugyanis a Strava ebben is tud segíteni. Emellett edzés tippeket, jó útvonalakat tudsz ellesni, kihívásokhoz, klubbokhoz tudsz csatlakozni és motivációt gyűjteni.

Nem kell versengeni, majd a versenyen ráér! Nem kell jobb képet mutatni, arra van bőven social media felületünk! És nem kell türelmetlenkedni, hiszen ha szépen, lépésről lépésre haladsz, akkor jönni fognak az eredmények, szépen kimászol a gödörből, felépülsz a sérülésből vagy betegségből.

Eddigi tapasztalataim szerint, ha helyén tudod kezelni a Stravat és kihasználod annak pozitívumait, akkor nagyon jó társad tud lenni a céljaid elérésében, fejlődésed támogatásában.

Légy őszinte magaddal, légy őszinte a sporttal (így a Stravan is), hiszen a sport is őszinte veled!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük